"Планетата Земя" спечели награда за най-добра детска научно-популярна книга

Книгата "Планетата Земя. Как съществува светът, в който живеем?" спечели наградата Британското кралско научно дружество за най-добра детска научно-популярна книга за 2011 г.
Наградата се присъжда на научно-популярни книги, които най-добре представят и обясняват научните факти на младите читатели. Тя се връчва от 1988 г. с цел насърчаване на писането, публикуването и четенето на книги, които достъпно обясняват различни аспекти от науката на младите хора. Номинираните книги трябва да са публикувани за първи път на английски език през годината, предходна на тази, за която се връчва наградата. Авторите на номинираните книги получават по £ 1000, а победителят получава £ 10 000.
Книгата победител се избира от жури, съставено от над 1000 деца от цяла Великобритания.
Във видеоклип деца от журито представят 6-те книги финалисти в конкурса и обявяват „Планетата Земя” за най-добра детска научно-популярна книга за 2011 г.
"Планетата Земя. Как съществува светът, в който живеем?" е третата книга, издадена от „Фют” на български език, която печели наградата за най-добра научно-популярна книга за деца.
През 2008 г. наградата печели книгата „Научни опити и художествени проекти”, издадена от „Фют” през същата година.
„Светът под микроскоп” е носител на наградата за 1999 г.
Британското кралско научно дружество е една от най-уважаваните научни институции в света. Тя е неправителствена, но подпомагана от държавата организация, чиято цел е да насочва и популяризира научната дейност, да следи спазването на етичните принципи в науката и да подпомага таланта във всеки вид и форма.
Президенти на кралското дружество са били Кристофър Рен, Самюел Пийпс, Исак Нютон и др., а в днешно време членове са проф. Стивън Хокинг, Тим Бърнърс-Лий и много други видни учени.
Британското кралско научно дружество играе важна роля в организацията и развитието на научните изследвания във Великобритания и действа като съвещателен орган при решаване на основни въпроси на научната политика в качеството си на национална академия на науките. Част е от Британския съвет по наука.